Biały, Piękny Uśmiech

środa, 27 października 2010

W jaki sposób uzupełnić brakujący ząb? (cz.1)

Dział stomatologii jakim jest protetyka zajmuje się (w dużym uproszczeniu) uzupełnianiem brakujących zębów. "Wstawianie zębów" możemy podzielić pod różnym kątem. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje protez:

  1. Protezy ruchome - czyli wyjmowane i wkładane samodzielnie przez pacjenta
  2. Protezy stałe - czyli takie, których pacjent nie jest w stanie wyjąć z jamy ustnej, może to jedynie zrobić lekarz.
Najbardziej polecanymi i odpowiednimi są protezy stałe. Istnieją jednak sytuacje, w których możliwa jest rehabilitacja pacjenta tylko przy pomocy protez ruchomych.
Ponieważ największe zainteresowanie dotyczy uzupełnień stałych, to od nich zacznę omawianie tematu. 
Wyróżniamy tutaj:
Korona to nic innego jak czapeczka, która musi kształtem i kolorem odzwierciedlać naturalnego zęba. Koronę zakłada się na zęby własne, gdy doszło do ich znacznego zniszczenia (próchnica, starte zęby, duże plomby)  lub złamania. Aby założyć koronę, ząb musi zostać oszlifowany, to znaczy, że jego grubość i wysokość muszą zostać zmniejszone, aby dało założyć się koronę.


Most to uzupełnienie protetyczne, które zakładane jest w przypadku braku
zębów. Dwa zęby, które należy oszlifować jak pod koronę, spełniają rolę filarów. Pomiędzy tymi filarami "wisi" przęsło mostu, które odtwarza brakujący ząb. Most to po prostu połączone korony.Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany z tytanu, a od kilku lat wykonywany także z cyrkonu. Implanty to typowe i najlepsze uzupełnienia brakującego zęba. Do implantu czyli korzenia, przymocowuje się:
korony - jeśli chcemy odtworzyć braki pojedynczych zębów lub
mosty - gdy chcemy uzupełnić bardziej rozległe i całkowite braki uzębienia oraz 
protezy ruchome (wyjmowane). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz